Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čivava - charakteristika a původ plemene

15. 7. 2011

 

spolu-je-nam-nejlip.jpgFCI skupina IX - společenská plemena a toy /společenská plemena bez pracovní zkoušky/.

Čivava je považována za nejmenší plemeno psa na světě. Název plemene je odvozen od největšího mexického státu Chihuahua, kde byl jeho výskyt poprvé doložen. Indiánské pověsti se zmiňují o čivavě, jako ochránci zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů.

Pes je to hbitý a ostražitý, obranářská a odvážná povaha však nijak neovlivní jeho roztomilost a přítulnost. Hmotnost dospělého psa se pohybuje optimálně mezi 1,5 až 2,5 kilogramy, známá je dlouhosrstá a krátkosrstá varieta. Barvy srsti standart připouští všechny mimo merle zbarvení /ta je pro toto plemeno vysoce zdravotně riziková!/. Hlava čivavy má typický jablíčkovitý tvar, oči jsou plné a velké, uši vztyčené, široké, ke špičce se zužující. Tělíčko má být pevné, čtvercového nebo mírně obdélníkového rámce s rovným hřbetem a hlubokým hrudníkem. Končetiny navzdory velikosti silné a svalnaté. Ocásek má být středně dlouhý vysoko nesený nad hřbetem psa.

Čivava je vhodným plemenem pro toho, kdo chce "normálního psa - nejlépeaa-glora-s-aginem.jpg negaučáka", ale malinkatého. Srst čivavek není náročná na údržbu, takto miniaturní plemeno lze brát sebou téměř všude a při každé příležitosti - většinou jsou vzhledem k jejich společenské povaze i nadšené. Za výhodu lze považovat i dlouhověkost a fixaci na majitele či rodinu. Vzhledem k velikosti však není vhodná k malým dětem, nezvládne dlouhé tůry /v batohu ano/ a náročnější sportovní akce. Bez problémů se však úspěšné účastní miniagility.

14355686_1016719215120616_4891620085840606319_n.jpg

dsc00003.jpg

winksmileywink