Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minimum pro zájemce o vystavování

2. 3. 2014

V první řadě bych ráda sdělila, že se rozhodně necítím jako zkušený vystavovatel, který může dávat podrobné rady, chtěla jsem jen ve stručnosti napsat pár informací pro ty, kteří si pořídili čivavku /či pejska jakékoliv rasy/ s PP, která je správná v typu a s myšlenkou na účast na výstavách v zásadě teprve koketují.

birra2.jpgPokud se rozhodnete, že byste se svým svěřencem rádi zkusili zabojovat ve výstavním ringu, je rozhodně lepší, když jej začnete trénovat už od malinkatého štěňátka /zde na fotu zkouší výstavní postoj sedmitýdenní Birruška ještě u nás - týden před svým odchodem do nového domova, protože už v té době jsem věděla, že bude svou CHS reprezentovat :o)/. Je potřeba pejska naučit stát na stole i na zemi ve výstavním postoji, tj.se zdviženou hlavou a ocáskem, tak jak popisuje standard plemene, aby bylo možno posoudit celkovou stavbu těla a postoj a úhlení končetin. Postupujeme tak, že si na stůl dáme neklouzavou podložku - např.dečku, a našeho výstavního adepta na ni postavime. Nadlehčíme nejdříve přední, poté zadní polovinu těla a poté zkontrolujeme postavení nožiček, Všechny tlapky musí být na podložce a postoj pevný, Jednou rukou jistíme prsty zdviženou hlavičku /ukazovák pod čelistí a další prsty na krku, palcem si pomáháme z naší strany/ a druhou rukou zadní polovinu becky2.jpgtěla, přičemž palec podepírá ocásek, aby byl zdvižený obloukem nad záda. Je jasné, že napoprvé se to téměř nikdy nepodaří, ale i za dílčí úspěch je třeba pejska véééélice pochválit a odměnit ihned pamlskem. Pokud jej neznechutíme přílišnou snahou o rychlý výsledek, postupem času se na výstavní připravu začne těšit - převládne touha po pochvale a dobrotě. Pokud máme talentovaného jedince, dosáhneme i toho, že na povel "stůj" či "postoj" zaujme požadovanou pozici bez jakékoliv pomoci. To však v žádném případě pravidlem není, mně se to podařilo na cca 90 procent pouze u Becky /viz foto/

Dalším krokem je nácvik ukazování zoubků. Pes si musí nechat prohlédnout zuby ve skusu /ne s otevřenou tlamičkou/ rozhodčím - zde zdůrazňuji slovo "musí"! Zvlášť na výstavách vyššího typu je konec  naději na dobré pořadí či ocenění, pokud se pejsek po rozhodčím ožene či jej dokonce chňapne nebo na sebe nenechá sáhnout. Někteří rozhodčí drobné prohřešky tolerují, ale já se přikláním k názoru, že v tomto případě je na místě jedince z posuzování vyloučit.

Když výše uvedené zvládáme, přikročíme k nácviku chůze v kruhu. Pes musí jít se zdviženou hlavou i ocasem po vaší levé noze, a to v kruhu dokola a dále rovně tam a zpět, pokud rozhodčí požaduje delší předvedení či změny směru, nemělo by to být pro pejska překvapením či problémem. Opět je vhodné, aby na určitý povel - např."jdeme" - se naučil vás bezpodmínečně následovat správným směrem. Najdeme si na to doma vhodný větší prostor, samozřejmě je možné trénovat i na zahradě či jinde venku, mohu to i doporučit, protože zvíře by mělo být zvyklé na více povrchů, neboť výstava se může konat jak v interiéru tak v exteriéru. Pro nácvik použijeme vždy tenké předváděci vodítko, aby si štěňátko na něj zvyklo. Jsou k mání v kamenných i internetových obchodech ve velkém výběru. Někteří vystavovatelé doporučují, pokud chcete zvířátko vystavovat, jej vždy vodit na obojku, já tuto zkušenost nemám, venčíme na postroji a na výstavách nemám s vodítkem problém. pokud s ním poctivě nacvičujeme.

Vhodnou přípravou je samozřejmě i socializace štěňátka, je nezbytné, aby se nebálo hluku a shromáždění lidí a psů, pokud chcete být úspěšní. My můžeme potvrdit opět velice rozdílné zkušenosti - Gloru vystavit téměř nešlo, neb tuto atmosféru nesnášela, Becky by klidně na výstavu vyrazila i o půlnoci a s nadšením - čím více ruchu, lidí a psů, tím lépe, Aginek také chodil poměrně rád a bez problémů, Bonie projevovala radost z výstav jako štěňátko, jako dospělák ne. Je to hodně o povaze, tak jako u lidí. Lze doporučit i návštevu štěněcí školky či výstavní přípravky, kde je odborné vedení. Psí cvičáky už jsou některé i "pod střechou", což je pro malá plemena vhodnější.

p1110164.jpgPokud jste vše potřebné zvládli nanečisto, nezbývá, než se na výstavu přihlásit a zkusit vše v reálu. Podrobný seznam všech výstav pořádaných v republice najdete na stránkách ČMKU zde - většinou včetně kontaktní a internetové adresy. Termíny výstav zveřejňují i kluby jednotlivých plemen. V propozicích se dočtete termín pro odeslání přihlášky. K přihlášce je třeba přiložit kopii PP vystavovaného pejska, PP si nezapomeňte vzít sebou i na výstavu, dalším nezbytným dokladem je očkovací průkaz - pes musí mít platnou vakcinaci a samozřejmě musí být zdráv. Nezapomeňte předváděcí vodítko, mističku na vodu, pamlsky za odměnu /dá se koupit i výstavní "pamlskovník" na krk/, hřebínek či kartáč na úpravu srsti. Čas na přejímku pejsků je též uveden v propozicích - je třeba počítat s dostatečnou časovou rezervou při delší cestě, přijít do kruhu v průběhu výstavy může být velkým i neřešitelným problémem. Pořadatel výstavy ve většině případů posílá poštou či mailem vstupní list, který opravňuje vystavovatele ke vstupu do areálu výstavy a je na něm též uveden kruh pro to které plemeno /příp.další informace pro orientaci - mapka, pavilon.../. Dále už nezbývá, než se obrnit klidem a trpělivostí a nenechat se odradit při prvním nezdaru....!

Novým vystavovatelům přejeme hodně úspěchů!